www.palio.be - dal Belgio con amore
Enkele bedenkingen voor de keuring der paarden
Is Atzeni al gewonnen ?
Rond vele Palio’s hangt vooraf een rare sfeer betreffende fantini, cavalli en contrade, meer bepaald over keuzes en strategieën, en deze Palio ontsnapt daar niet aan. De stemming rond Giovanni Atzeni is : hoe kan hij zijn vierde persoonlijke cappotto (2 zeges in 1 jaar) niet realiseren ?
Op 3 juli verpletterde hij alle tegenstand in moeilijke omstandigheden: drie opeenvolgende zeer ontgoochelende Palio’s voordien, met dus twijfels bij kenners, maar 4 contrade aan zijn kant, en op een debuterend paard. En nu in augustus is er terug ontzag voor zijn kunde en macht, en heeft hij 6 contrade aan zijn kant. Sommigen speculeren er op dat Giraffa en Drago, vrienden van Atzeni, maar ook erg gesteld op hun onafhankelijkheid, zich zullen voegen bij de “vijanden” van Atzeni, Civetta en Valdimontone en Pantera, meer bepaald in de keuze der paarden.
Cavalli
Want men fluistert dat Atzeni, en alleen zijn opinie telt bij zijn aanhangers, de beste paarden er niet bij wil uit schrik dat ze in de “verkeerde” handen, bijvoorbeeld Pantera e Civetta, zouden geloot worden.
Het betreft hier Benitos, winnaar van augustus 2024 en licht gekwetst in juli, Anda e Bola, zeer sterk geacht maar nog nooit gewonnen en nooit aangekomen met een fantino op de rug, en de recente winnaar Diodoro, waarvan wordt beweerd dat hij eigenlijk niet zo sterk is maar wel magistraal werd bestuurd door Atzeni, en bijgevolg zou de kans groot zijn dat een andere fantino op Diodoro een bittere ontgoocheling zou beleven.
Atzeni zou liever een evenwichtige groep paarden willen zien zodat hij met zijn talent het verschil kan maken : Zenis en Zentiles en Diosu de Campeda, verder aan te vullen met Aristetelesu, Brivido Sardo, Canarinu, Ungaros, Veranu, Dorotea Dimonna, Criptha, en misschien debutanten zoals Duce en Compilation.
Zoals geweten zijn gewezen winnaars Tale e Quale en Zio Frac definitief terug getrokken, is Ares Elce buiten strijd, en is Comancio reeds uitgesloten want hij trapt naar iedereen en moet heropgevoed worden voor 2026. Viso d’Angelo is er wel bij en gezond maar is niet opgewassen tegen de spanning van de startprocedure en wordt quasi zeker niet gekozen.
Dus een tratta zonder toppers bewijst dat Atzeni de baas is, toppers er wel bij dat er iets aan het broeien is.
Fantini
De keuze van fantini lijkt ook al een uitgemaakte zaak. Atzeni zou 6 mogelijkheden hebben maar Tartuca en Onda, zonder rivalen, genieten zijn voorkeur. Hij verdeelt zijn vriendjes : Murtas bij Giraffa, Siri bij Aquila en Putzu bij Drago. Carlo Sanna is tweede keus bij Tartuca en Onda, en Andrea Sanna bij Leocorno.
Bartoletti moet “de Palio van zijn laatste kans” rijden voor Bruco, en Zeddino bij Valdimontone. Probleem is dat Bartoletti uitgeblust lijkt en Zedde “overvriendelijk” was voor Atzeni op 3 juli.
Iedereen hoopt op een grote comeback van Dino Pes, detto Velluto, maar vreemd genoeg staat alleen de deur van Pantera wijd open voor hem. Over Civetta hoort men niets, maar Dino Pes zou er niet voor kiezen omwille van persoonlijke banden.
Een kleine opstand tegen Atzeni zou blijken als Chiavassa voor Drago zou rijden, en nog meer de veel besproken Nieddu voor Giraffa.
Belgen in de Palio.
Belgen hebben met de Palio weinig te maken. Jean Michel Folon schilderde de Palio van 1999 en Jean Claude Coenegracht die van 2016. Maar sedert 2024 is er opnieuw een Belg actief en meer bepaald als eigenaar van paarden. Didier Pierre Ryelandt Jonkheer, een zakenman uit Brussel, bood vorig jaar voor de eerste keer Bonitas aan, paard dat niet werd gekozen. Ondertussen heeft hij zich Zentiles aangeschaft, dat quasi zeker zal gekozen worden en zelfs als kanshebber wordt vernoemd. Het getuigt van grote liefde voor paarden en fascinatie voor de Palio.
En toch er even aan herinneren dat multimiljonair Mark Harris Getty reeds in 1985 zijn eerste paard, Amore, aanbood maar 30 jaar moest wachten op een eerste overwinning met Polonski, bereden door Atzeni in 2015. Getty is er opnieuw bij met 4 paarden en Ryelandt met 2.
De Grootste Uitvinding van de Mens.
Schitterend is de recente uitspraak over de Palio van Mark Harris Getty : “il Palio è il marchingegno piu’ complicato inventato dall’ uomointuttalastoria, piu‘ dell‘ intelligenzaartificiale“. Of, “dePalio is het meest gecompliceerde apparaat uitgevonden door de mens, meer dan de Artificiële Intelligentie.”
Zo hoort U het ook eens van een ander, die in zijn rijk gevuld leven al heel veel heeft meegemaakt en gepresteerd. De redactie van palio.be is volledig akkoord.
Jan Gilliams



